SAKLAMBAÇ ÇIKTI!” için 8 yorum

 1. Sabah sabah çocuklar gibi sevindim ve hatta itiraf ediyorum ellerimi ekranın karşısında sevinçle çırptım o derece.. Yolun açık ve güzel olsun defne..her anından keyif alman dileğiye..Sevgiler
  Öykü

 2. Saklambaç’ı bitirdim, birkaç gün oluyor. Bitirdiğimde tatlı tatlı ağladım bir süre, ve hala Leyla ve Eda ile yaşamaya devam ediyorum; hala Leyla’yı anlamaya çalışıyorum (aslında anlamıştım, sanmıştım, ama zihnimde düşünceler devam ediyor serüvenlerine). Yoğun duygular hissettiğimde ağlıyorum, bedenimin klasik hali, yoğun duygu dediğim nedir diye sorunca, bildiğim-tanıdığım-bana ait duyguları, başkalarının hikayelerinde-yaşamlarında-anılarında bulma halim, sanırım bu benim yoğun dediğim aslında; ve bu duyguları bir diğerinin cümleleri sayesinde yeniden deneyimlemek, bu cümlelerin ve yaratımın gücü..duygularımız ortak, ve mevzularımız da, değişen biriktirdiğimiz anılar, farklı fiziksel deneyimler sadece; yoksa duyguda ve özde ortağız; ne tuhaf ama böyle sanıyorum. Hikayenin içinde yaşamaya devam ediyorum dediğim gibi, ve asıl mesele inanç işte, evet, benim yaşlarımın bu topraklardaki halinin ortak konusu; inanç öyle ha deyince oturmuyor ki bedene-kalbe; inanç nasıl da kolaylaştırıyor-nasıl da rahat bir akış yaratıyor inananın yaşamında, biliyorum, ve ara ara da deneyimliyorum, nefesler, meditasyonlar, yogalar, anlar.. ama her anıma yayılan “bir inanç” oluşturmak öyle kolay değil işte, çünkü benim oluşturmam gerekiyor (herşeyi kendi gücüyle yaptığını ve yapması gerektiğini sanan o gariban zihniyet yine), kendiliğinden ve doğalından benimle değil maalesef-ya da doğalından benimle evet, ama üzeri örtülmüş nice karmaşıklıkla çocukluktan bu yana. onca birikim, onca veri var aksini iddia eden bedenimde, beynimde; ruhum başka noktada farkındayım, ama her an ruhta-özde olabilmek ne mümkün. inanan için nasıl da akıcı bu hayat serüveni, güvende ve kabulde. oysa ben ve benzerlerimde, herşeyi kendi yaptığını sanan gariban zihniyetin oyunları, git deyince gider mi bedenden, herşeyi kontrol etme-yönlendirme-yapma-beğendirme-sözde yanlışların suçluluğu-beklenen sonuçlara dair saplantı-oluruna bırakamama-vb.leri, biliyorum inanç lazım bize..
  Ellerine yüreğine sağlık Defne’cim, yaşattığın deneyim için teşekkürler ediyorum, yolu açık olsun Saklambaç’ın, ve senden niceleri aksın gelsin bizlere ulaşsın diliyorum. en içten sevgilerimle, kutluyorum seni..

 3. Sevgili Seçil,
  Çok çok çok teşekkür ederim sana… Sözcüklerin benim için öyle değerli ki! Saklambaç’ta buluştuğumuza çok sevindim. Daha nicelerine inşallah.
  Defne

 4. Selam Defne Hn
  Saklambaç romanınızı okudum ve çok beğendim.Bir solukta okunabilecek bir kitap.
  Sürükleyici bir romandı.
  Bende Leyla’da takılı kaldım…
  Mavi Orman kitabınızı da alıp okumak istiyorum.
  Başarılarınızın devamını dilerim.

 5. Merhaba Defne. Kitabını ancak bugün bitirebildim. Çocuksuz günlerimdeki gibi saatlerce okuyamıyorum artık, bu kitap için özel zamanlar yarattım desem yeridir, buna mecburdum çünkü okuyamadığım zamanlarda aklım Eda’daydı hep. Bizim kuşağın olaylarını, blogunda da olduğu gibi, mükemmel anlatmışsın; kurgusu da çok sağlamdı ayrıca. Ama beni asıl etkileyen tarafı hislerin yoğunluğu oldu. Herhalde yogadan gelen bir kesinlikle beş duyuyu öyle güzel getirmişsin ki satırlarına. Ege’nin dokunduğu kumaşı elimde, Hoca’nın odasındaki bergamotlu çay kokusunu burnumda, Kamile Hanım’ın ayva tatlısındaki karanfilleri dilimde hissettim. Bitirdiğimde Oğuz Atay’la Turgenev’in arasına koydum onu. İki eski (ama şahane) kitap arasında gıcır gıcır parladı. İçime de kitaplığıma güzel bir renk konmuş oldu. Eline sağlık, yeni romanını sabırsızlıkla bekliyorum.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s