Şikayet Mektubu #turktelekom

Herhalde herkesin başından geçen bir hikaye ama ben de benimkini şuraya bırakıp kaçacağım. En azından elimizde yazılı metin bulunsun, aynı şekilde dolandırılanlar yalnız olmadıklarını bilsinler:

Efendim, hikayemiz Aralık 2018’in ortalarına doğru bir gün (13 Aralık Perşembe) başlıyor. Ev arkadaşım Gülçin ile Turk Telekom’a gidiyoruz. Ev telefonu ile internet hattımızı Gülçin’in üzerine geçireceğiz. Geçiriyoruz. İşlemimizi yapan gencin ağzı laf yapıyor, uzun kirpikleriyle kardeşime benzediği için biz de ona sempati duyuyoruz, o da beceriksizce bizimle flört ediyor, ha ha hi hi hi herşey yolunda. Derken bana dönüyor,

“Εh sizi de Turk Telekom’a alalım.”

Şartları konuşuyoruz. Benim Vodafon’u nasıl ne kadar kullandığıma, kaç para ödediğime bakıyoruz. Önerdiği plan akla yatkın. İnce ince her şeyi soruyorum. Taahhüt süresi, yurtdışı kullanımları, interneti, şusu busu. Gülçin’in şahitliğinde defalarca soruyorum: Bu telefon numarasını ben yurtdışında kullanmıyorum. Ararlarsa  telefonu açmıyor, kimseye mesaj göndermiyor, kimseyi aramıyorum, hücresel kapalı, 3G kapalı, her şey kapalı. Bir tek telefon açık, o da birisi ararsa göreyim de sonra email atarım diye. Bu şartlar altında yurtdışındayken tek kuruş fazla ödemeyeceğim, doğru mu? Doğru. Doğru. Sadece 39TL ödeyeceksiniz, bir kuruş fazla değil. Emin misiniz? Emin, emin, of nasıl emin kendinden!

Hattımı Turk Telekom’a geçiriyorum. 15 Aralık Cumartesi gecesi mesaj geliyor, nakil işlemini onaylıyor musunuz? Onaylıyorum. Geçtik. 16 Aralık Pazar öğleni de Atina’ya uçuyorum. Uçak kalkmadan sim kartı çıkartıp eski bir iphone 4e takıyorum. Hücreseli, 3gsi, her bir şeyi kapalı mı? Kapalı. Uçak moduna geçiyorum. Uçuyoruz.

Atina’da olduğum günler boyunca telefonu hiç kullanmıyorum. Ne bir SMS, ne bir arama, hiç bir şey. Bir süre sonra pili bitiyor, zaten iphone 4, kapanıyor ben de açmıyorum. Günler geçiyor ve ilk faturam geliyor. Tahmin edin? 117 TL. Bu ne? Ayrıntılara bakıyorum: TARIFEN YURTDIŞINDA SERVIS ÜCRETİ: 83, 67 TL! Üzerine vergisini de bindirince olmuş size 107TL.

Hemen telefona sarılıyorum. Yurtdışından Turk Telekom’a ulaşmak ne mümkün. Zart için şunu, zurt için şunu tuşlayın diyor neşeli ses ama müşteri temsilcisini benden bucak bucak kaçırıyor. Biz de dün doğmadık. O kaçırdıkça ben basıyorum 0’a. Nihayet adını kaçırdığım bir hanım kızımız karşımda. Durumu açıkıyorum. Müşteri temsilcisi benim yanımda, işbirliği yapacağız, bana bu hanım kız yardım edecek. O bana karşısındaki kağıtlardan bir şeyler okurken ben bu mantrayı içimden tekrar ediyorum. Sonra tane tane tekrar Tarifen Yurtdışında diye bir servise üye olmadığımı, üyeliğimin bilgim ve iradem dışında gerçekleştiğini söylüyorum. Beraber araştırıyoruz. Müşteri temsilcisi hanım kız gerçekten benim yanımda. Beraber öğreniyoruz ki başka bir operatörden Türk Telekom’a nakil yapan herkese bu Tarifen Yurtdışında servisi otomatik olarak yükleniyor. Bilgin ve iraden dışında evet. Neden? Efendim, sizi fazla ödemelerden korumak için. Bu paket ile günde 35TL ödeyerek aynı Türkiye’deki gibi telefonunuzu kullanabilirsiniz. Ben bu telefonu kullanmayacaktım ki, benim bir Yunan hattım var, onu kullanıyorum. Kullanmayacağım bir telefona neden fazla ödeme yapayım? Kullanmadığınız durumlarda zaten bu servis etkin hale gelmiyor efendim. Bu 107TL ne o zaman? Hemen bakıyorum efendim.

Buraya kadar ben kaygılar içinde bize hile ile cebren dayatılan bu tarifeleri düşünüyordum. Kaldı ki Turk Telekom’daki ağzı laf yapan gencin bana imzalattığı kağıtların hepsini Gülçin’in şahitliğinde ince ince okumuş, yurtdışına dair bir madde var mı didik didik etmiştim. Yoktu. Tarifem Yurtdışı diye bir paketin Türk Telekom’a geçen herkese bilgisi dışında verileceği bilgisi hiç yoktu. Olsaydı geçmezdim. Bir yıllık taahhütnameyi asla imzalamazdım. Ben yurtdışında yaşıyorum. Günde 35TL ödeyeceğim bir pakete evet der miyim? Efendim, size bir mesaj gelmiş bu paketin aktif olduğuna dair. Hayır gelmedi. Bir daha bakıyorum. Hayır yok. Zaten telefonum kapalıydı. A, o halde zaman aşımına uğramıştır mesaj. Bana ne? Ben öyle bir mesaj aldım mı? Hayır.

Bundan sonrası iyice dehşet! Müşteri temsilcisi hanım kızımız benim yurtdışı kullanımlarıma baktı ve dedi ki 16 Aralık günü 0559 ile başlayan bir numaraya BEŞ  adet SMS gönderdiğiniz için Tarifem Yurtdışı paketiniz aktif hale gelmiş. O günden sonra da her gün 35TL yazmış. Ben SMS filan göndermedim. Biliyorum. Eminim. Nitekim kendi hat kullanım detaylarımı açıp da bahsi geçen 0559 ile başlayan numaranın ne olduğunu görünce iyice emin oldum. Numara 0559 800 80 00. Görünen o ki bu numaraya ben sadece 16 Aralık günü değil, daha sonra da 23 ve 25 Aralık günlerinde de beş adet mesaj göndermişim. Böyle bir numarayla işim olmaz. Hemen Google’a girdim bu numarayı. Kime ait çıktı beğenirsiniz? Turk Telekom tabi ki.

Yani ne oluyor? Turk Telekom benim hattımdan kendine ait olan 0559 800 80 00’a mesaj gönderilmiş gibi yapıyor sonra da bana diyor ki “e ama siz Yunanistan’dayken SMS göndermişsiniz, o yüzden Tarifem Yurtdışı paketi aktif olmuş, o mesajları gönderdiğiniz  her bir gün için de biz sizden 35TL kesmişiz.”

Müşteri Temsilcisi hanım kızımıza her şeyden evvel derhal bu Tarifem Yurtdışı paketini iptal etmesini söyledim. Bir naz, bir naz. Aslında onun böyle bir şeye yetkisi yokmuş da, iptaller yukarıdan bir yerden yapılıyormuş da ama benim çok özel durumumda kendisi bir istisna yapıp,  iptali gerçekleştirecekmiş.  Galiba o sırada bağırmaya başladım. (İnsan bu görüşmeleri ağlamadan, bağırmadan yapabiliyor mu?) Paramı geri istedim. Olmaz dedi. Dolandırıcılığın böylesini daha önce duyup duymadığını hanım kıza sordum. Koskoca Turk Telekom’un rezilliğini kınadım. İznim olmadan bana dayattığı planı, benim atmadığım mesajları ben atmışım gibi göndererek aktif hale getirip, günlük 35Tlyi benden kesmesinin adil bir tarafı olup olmadığını sordum. Koskoca Telekom dururken bu cezayı neden benim ödeyeceğimi bana bir kez daha anlatmasını istedim. Ve daha ağır şeyler. Hanım kız hanımlığını korudu. Yarım saat geçmişti bu arada. Üst düzeyleri ile konuştu. Onları o mesajları 0559 800 80 00 numaraya benim göndermediğime ikna edemedi. İptal işlemi çok uzun sürdü. Anlamadığım bir sürü şeyi iptal ettik. Anladığım artık telefonunun internet servisini Türkiye’ye geldiğimde de onlara telefon edip özel bir işlemle açtırmadan kullanamayacağım, sonra  Yunanistan’a dönerken her bir şeyini kapattırmazsan o lanet Tarifem Yurtdışı paketi devreye girecek ve sözde benden 0559 800 80 00’a mesajlar gidecek, paket katif hale gelecek ve bu yılan hikayesi sürecek.

Yarım saatin sonunda Skype ‘daki param bitti, telefon kapandı. Evet, müşteri hizmetlerini Skype üzerinden arıyordum, çünkü yurtdışından müşteri hizmetlerini ararsam bu sefer de Ocak ayı için Tarifem Yurtdışı paketini etkin hale getirip canıma okuyacaklar.

Gece sinirden uyuyamadım. Nasıl bir dünyada yaşıyoruz? Nasıl dolandırılıyoruz? Elimiz kolumuz nasıl böyle başlandı? Ne yapabiliriz? Bir şey yapabilir miyiz?

Sabah Google’a 0559 800 80 00 numarasını bir daha girdim. Benim durumumda ne çok insan olduğunu görünce doğrusunu isterseniz biraz moralim düzeldi. Anlaşılan Turk Telekom benim gibi yurtdışında yaşayanlarla, kısa bir süreliğine yurt dışına çıkanları bu numaraya SMS atmış gibi göstererek faturalıyor, Tarifem Yurtdışı paketlerini etkinleştiriyor. Ne kadar çaresisiz, Tanrım!

İşte bu da benim hikayem. Gençlerin dediği gibi şunu şuraya bırakıp çekiliyorum. Varsa bana öneriniz, lütfen yazın. Bu yazıyı ekşi’ye veya başka yerlerde, madur insanların buluştuğu platformlarda paylaşmak isterseniz buyurun onu da yapın. Türk Telekom’dansınız, 107 liramın geri verilmesi için işlem başlatın (3 defa şikayet talebinde bulundum), taahhütnamemi iptal edin ve şirketinizden utanın.

Hadi gittim.

 

 

 

 

 

Şikayet Mektubu #turktelekom” için 12 yorum

 1. Merhaba Defne , Son yazini okudum ve hayal kırıklığını anlıyorum evet bu durumlar suphesız çok üzücü fakat masalef aynısı bana da oldu hemde ıngılterede ki telefon şirketı.Her zaman Ingıltereden Turkıyeye gıdınce telefon sırketı arıyor benı fakat ben açmıyorum çünkü çok yazacak dıye fakat mesaj bırakıyorlar ve mesaj kullanıldı dıye benden ücret alıyordu. Ve bu otomatik olarak yapılan bır sırket oyunu o yüzden mesaj ı ıptal ettım ve bır daha benı arayıp mesaj bırakıp bana fatura yazamadılar

 2. Bunun su,doğalgaz ve elektrik faturası olarak yapan çeteleşmiş bir sistem var şu an ülkemde.Size de büyük geçmiş olsun.

 3. Gecmis olsun biliyordum battıklarından dolayı her türlü sahtekarlık var az daha yanılgıya düşüp internet alacaktık kadın fazla israr edince büyük ihtimalle kişi başına prim var şüphelendim araştırayım dedim güvenemedim ilk defa şüpheciliğim ise yaradı .Sözleşmeyi detay detay okuduğunuzu söylüyorsunuz o Zaman hemen ttkoma dava acın vakit geçmeden taahhüt sizi baglar baglasada farkı ödeyip sözleşmeyi bitirin gidenleri geri almak cok zor bunlar planlı.Hemen bir tanıdığınıza vekalet gönderin halletsin islerinizi sagolun varolun bende başkalarına ilettim ,saygılarımla.

  iPad’imden gönderildi

 4. Defne Hocam, Türkiye’ye geldiğinizde tüketici haklarına başvurun. Dava ile uğraşmayın siz kendiniz açıp. Tüketici hakları mahkemesi sizin yerinize davayı açıyorlar. Lakin biraz uğraşıyorsunuz git gelle ama yine de değer. İnsanlar uğraşmadığı için bu kimi kurumlar da böyle yapmaya devam ediyor. Ben bir keresinde başvurup kazanmıştım. Bilginize tekrar çok geçmiş olsun. Sevgiler Pelin

 5. Suan faturam 500 TL… Hic kullanmadigim icin yeni anladim iki aydir yurtdisindayim. merak ediyorum islem sonucundan ne cikti? Iade aldiniz mi? Cok sinirliyim…

  1. Maalesef hiç bir iade alamadım. Artık yurt dışına çıkarken, uçak kalkmadan sim kartımı telefonumdan çıkartıp çantama koyuyorum. Gittiğim ülkeden kontörlü bir hat alıyorum, hiç kazıklanmadan rahat rahat kullanıyorum. Size de geçmiş olsun. İnsan haksızlık karşısında çok yıpranıyor. _z

   1. Çok teşekkür ederim cevabınız için. Ben de öyle yapacağım sanırım artık. Şuanda iptal ettim o “tarifen yurtdışında” denen lanet olası şeyi… Umarım daha fazla sorun çıkarmaz en azından dönene kadar.

 6. Merhaba. Kıymetli Hocam eleştirilerinde haklısın. Ancak anlayamadığım pek çok nokta var. Birincisi sendeki ve genel olarak insan soyundaki “benim çektiğim acıları ve benzerlerini başkaları da çekmiş, ohh için rahatladı” psikolojisi ne kadar sorunlu ve kötü değil mi? Yani sen acı çekip mutsuz oldun çözüm bulamadın ama baktın başkaları da benzer acılar çekmiş “ohh iyi iyi en azından…” diyorsun… Ayrıca kandırılmış olmak mı yoksa gereksiz yere cebinden çıkan üç kuruş mu seni daha çok rahatsız etti? Diğer bir önemli mesele ( aslında en önemli mesele) yoga hocalarının ortak söylediği (bana kalırsa ortak saçmaladığı) bir “doktrin” var. ” Her şey olması gerektiği gibi oluyor” o anda sinirden uyuyamadığın zaman bu sözü hatırladın mı?

 7. Merhaba. Kıymetli Hocam eleştirilerinde haklısın. Ancak anlayamadığım pek çok nokta var. Birincisi sendeki ve genel olarak insan soyundaki “benim çektiğim acıları ve benzerlerini başkaları da çekmiş, ohh için rahatladı” psikolojisi ne kadar sorunlu ve kötü değil mi? Yani sen acı çekip mutsuz oldun çözüm bulamadın ama baktın başkaları da benzer acılar çekmiş “ohh iyi iyi en azından…” diyorsun… Ayrıca kandırılmış olmak mı yoksa gereksiz yere cebinden çıkan üç kuruş mu seni daha çok rahatsız etti? Diğer bir önemli mesele ( aslında en önemli mesele) yoga hocalarının ortak söylediği (bana kalırsa ortak saçmaladığı) bir “doktrin” var. ” Her şey olması gerektiği gibi oluyor” o anda sinirden uyuyamadığın zaman bu sözü hatırladın mı?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s