Ne Güzel Şey Sezen Aksu’yla Yaşamak

Sevgili Sezen Aksu’nun yeni yılımızı kutlarken bize söylediği “Ne Şahane Bir Şey Yaşamak” parçası etrafında dönen tartışma canım ülkemin kimi acınası kesimlerinin cahilliğini iyice ortaya çıkardığı için manidar.

Sezen Aksu parçada diyor ki

“Acısıyla Tatlısıyla

Ne güzel şey yaşamak.”

Bu sırada fonda Sezen’in sanat hayatı boyunca çekilmiş filmlerinden kareler görüyoruz. Görüyoruz biliyoruz ki bu bizim hayatımız. Çünkü hepimiz Küçük Serçe ile büyüdük, aşka, yaşama, acıya onun sözlerini tekrar ederek kanat açtık. Fonda geçen film bizim hayatımız ve o hayatı beraber yaşamış olduğumuz için evet NE GÜZEL ŞEY YAŞAMAK…


Neyse gelelim meşhur dizeye…

“Binmişiz bir alamete, gidiyoruz kıyamete… “(Buraya kadar itirazı olan var mı? Varsa lütfen ve zaten “Don’t Look Up” sizler)

Devam ediyor parça:

“Selam söyleyin o cahil Havva ile Adem’e”…

Zurnanın zırt dediği yer bu dizeymiş… Kadının evinin önünde kamp kurmadan önce bir okusanız ya rendice ruhlar! Mesela Kuran, mesela Eski Ahit, mesela İncil… Ne diyor bir baksanız. Vedalara bile bakabilirsiniz.

Hepsi de aynı şeyi söyler:

Istırabın sebebi cehalettir. Cehalet HAKikati görememekten gelir. Bunun Sanskrit karşılığı A-vidya’dır. Vidya bilgidir. Avidya- Bilmemek. Yani cehalet. Yaradılış (Genesis) bölümünde Havva ile Adem cahill oldukları için elmayı yemişlerdir. Tanrının onlara sabredin, vakt, gelince elbet yiyeceksiniz ama henüz hazır değilsiniz sözünü dikkate almadıkları için başlarına gelmiştir gelenler. Yedikleri anda hissettikleri ilk yeni duygu UTANÇ olmuştur. Tanrının ışığında, bilginin ışığında yaşarken utanç denen duyguyu tanımazlar. KENDİNİ BİLMEZLİKLERİ (öz- cehalet mi diyelim?) yüzünden o elmaya yeltenmişlerdir.

Kutsal kitaplardır onları masumiyetten utanca taşıyan cahilliklerini bize anlatan. Sezen Aksu değil.

O günden beri insan a-vidyayı, bilgi-sizliği, cahilliğini aşarak tanrıyı, Hak’kı, ışığı, gerçeği aramaktadır. Bunu bilmeyenler gidip Sezen Aksu’ya saldıran KARA CAHİLlerdir.
Madem RTÜK yasak koydu bu elmaya… Biz buradan dinleyelim. Dinletelim. Kimler okuyor beni? Yine topu aramızda döndürüyoruz tabii ama olsun…

GÜZEL ŞEY SİZİNLE YAŞAMAK… Sezen Aksu seninle de…

Parçanın ve video klibin linki burada…

Herkese iyi seneler…

Defne

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s