Kitaplar

Kaan Sağanak, © 2018

İstanbul doğumlu yazar, Hatha Yoga öğrencisi ve eğitmeni, sosyolog, Prof. Macit Gökberk’in ilk torunu ve tanıdığı veya tanımadığı pek çok kişi için ilham kaynağı olan, kendini belli bir coğrafyaya ait hissetmeyen bir dünya vatandaşı. Defne Suman’ın, insan doğasına olan ilgisi ve insanın derinliklerini keşfetme ihtiyacı, onu, Boğaziçi Üniversitesi’nde Sosyoloji Bölümü’nde yüksek lisans eğitimini tamamlamaya kadar getirdi. Bir adım ötede Amerika’nın prestijli bir üniversitesinde doktora yapmak yatarken, o akademiyi bırakıp yola çıktı. 2003 yılından itibaren dört kıtada seyahat ederek yoga öğrenmeye ve ardından öğretmeye başladı.

İlk kitabı Mavi Orman Şubat 2011’de Kural Dışı yayınevinden çıktı. (Mavi Orman 2018 yılında Doğan Novus tarafından yeniden basıldı.) Mavi Orman’ı, 2014’te ilk romanı Saklambaç (Hit Yayınları) 2016’da Büyük İzmir Yangını öncesindeki üç yılı hikâye eden Emanet Zaman (Doğan Kitap), 2017’de Kıbrıs Harekatı’nın bilinmeyen insani yüzünü ortaya çıkaran Yaz Sıcağı (Doğan Kitap) ve 2018’de de aile sırları ile memleket sırlarının örtüştüğü hikâyesiyle Kahvaltı Sofrası (Doğan Kitap) yayımlandı. Yazarın evlilik, yoga hocalığı, yas ve yaratıcılık üzerine yazdığı edebiyat dışı yapıtlarında oluşan İnsanlık Hâli 2019 sonbaharında Altın Kaplumbağa Yayınları tarafından basıldı. Defne Suman Rağmen kitap dizisi (Karakarga Yayınları) ile Doğan Kitap’ın 20. yaşı için derlenen 20 Yaşıma Mektup (Doğan Kitap) adlı esere de öyküleriyle katkıda bulunmuştur.

Emanet Zaman ile Yaz Sıcağı Yunanca olarak Psihogios Yayınevi’nden yayımlandı. Emanet Zaman’ın yayın hakları Bulgaristan, Macaristan, Hindistan (Malayalamca) ve İngiltere’ye, Yaz Sıcağı’nın yayın hakları ise Bulgaristan’a satıldı. 2018’de yayımlanan Kahvaltı Sofrası İngilizce, Arnavutça, Ermenice, Bulgarca, Yunanca, Macarca, Sırpça, Norveççe, Makedonca, Farsça, Malayalamca (Hindistan), Marathi (Hindistan) dilinde de okurlarla buluşmayı bekliyor.

Yağmur’dan Sonra (Doğan Kitap) Kasım 2020’de okurlarla buluştu. İnsanlığın sonunu getirecek 3. Salgın günlerinde geçen Yağmur’dan Sonra her geçen gün biraz daha gerçeğe dönüşen bir distopya.

Defne Suman’ın da Yitik Ülke adlı öyküsüyle yer aldığı Evden Kaçmanın Yolları için 24 yazarın, 24 evden kaçma veya kalma hikayelerini derledi. Seçki, 2021 yılında Doğan Kitap’tan çıktı.

Defne Suman’ın öykülerini derlediği yeni kitabının 2021 yılı içinde Doğan Kitap’tan çıkması bekleniyor.

Emanet Zaman, yazarın İngilizce olarak yayınlanacak ilk kitabıdır. The Silence of Scheherazade adıyla İngiliz Head of Zeus yayınevi tarafından basılacak kitap Ağustos 2021’de İngiltere’de ve Eylül 2021’de Amerika Birleşik Devletleri’nde okuyucularıyla buluşacak.