Hoşgeldiniz!

Kaan Sağanak, © 2018

Bu blogda yogadan edebiyata, sosyolojiden kişisel anılara kadar pek çok konuda yazdığım deneme ve öykülerimi bulacaksınız. Kategorilere göz atıp ilginizi çeken bir konuda okumaya hemen başlayabilirsiniz.

Kimdir bu yazıların yazarı diye merak ediyorsanız, işte benim hakkımda bir iki bir şey:

1974 yılında doğdum. Mart ayının ortasında. Doğduğumdan beri İstanbul’un Gayrettepe mahallesinde on üç katlı yeşil bir binanın altıncı katında yaşıyorum. Mahallemizin ilkokulu Mareşal Fevzi Çakmak’tan sonra Şişli Terakki Lisesi’de, ondan sonra da Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde okudum. Yetmedi, yüksek lisans yaptım, yetmedi araştırma görevlisi olarak çalıştım. Prof. Dr. Nilüfer Göle’nin yönetmenliğinde yazdığım “Visions of Modesty, Morality and Moderniy” isimli yüksek lisans tezimi sunduktan sonra iki yıl boyunca Yeditepe Üniversitesi’nde sosyoloji ve sosyal antropoloji dersleri verdim.

Sonra birden akademik dünyadan vazgeçip yollara düştüm. Orta Asya’yı, Hindistan’ı, Laos’u geçip Tayland’ın Nong Khai adlı ufacık bir kentine demir attım.

Orada yoga ile tanıştım.

O gün bugündür dört kıtada seyahat ederek yoga öğreniyor, öğrendiğimi öğretiyor ve yogalı hayatımı yazarak yaşıyorum. Yoganın peşinde gezerken çok yer gördüm, ama esas keşfim iç dünyamın derin -bazen karanlık- köşeleri oldu. Hayatımın farklı alanlarında, kendim ve diğer insanlarla ilişkilerim, yazılarım ve derslerimde halen öğrenmekte olduğum yoga ilmi ile felsefesini deneyimleyip uygulamayı sürdürüyorum.

Tayland’daki hocalarımın gözetiminde yoga eğitimimi sürdürmek için sonraki iki yılı Nong Khai’de geçirdim. Budizm, Vedik felsefe ve Hatha Yoga’ya dair okumaya da o sırada başladım. Hindistan’da bir aşramda, Kuzey Tayland’da Vippasana tarzı meditasyonun öğretildiği Budist manastırlarında kaldım. 2005 yazında, tatilimi geçirmeye gittiğim Portland Oregon’da Aştanga Vinyasa Yoga vasıtası ile bandaları, ahengi ve Mysore stilini keşfederken, yoganın sandığımdan çok daha derin bir hayat tecrübesi olduğunu anladım. Tayland’a bir daha dönmedim.

Amerika’daki ilk zamanlarımda  çok değerli hocaların yanında tam zamanlı staj yaptım. İki yıl boyunca çıraklık ettiğim hocalarımdan yogayı öğretmenin inceliklerini seyrettim. Bu süre zarfında Yoga felsefesi, asanaların enerji bedene etkisi, Ayurveda ve Hatha Yoga metinleri ile ilgilenmeye başladım. Nicholai Bachman’dan özel dersler alarak Sanskrit diline, Matt Huish’in YogaSutra kurslarına katılarak da Patanjali’nin felsefesine giriş yaptım.

2007 yılında Shadow Yoga’nın yaratıcısı Sundernath (Shandor Remete) ile tanıştım. Tekrarı kolay, sade hareketlerden oluşan bu sistem , barındırdığı kişisel dönüşüm potansiyeli ile beni en çok etkiledi. Shadow Yoga okulunun Portland’daki temsilcisi Matt Huish’den aldığım derslerle bir katman daha derine indim. Kısa zaman sonra Sundernath ile eşi Emma Balnaves’in yürüttükleri üç yıllık Shadow Yoga hocalık eğitimi programına kabul edildim. 2012 yılının Mayıs ayında bu programı tamamlayarak hocamın el verdiği sayılı Shadow Yoga öğretmenlerinden biri oldum. Yol elbette bitmedi. Halen  Sundernath’in rehberliğinde yoğun olarak Shadow Yoga çalışıyor ve ders veriyorum.

Hayatım İstanbul, Atina ve Portland Oregon’da hattında gidip gelerek geçiyor. Her şehirde sevdiğim dostlarım, ailem ve hayatıma anlam katan öğrencilerim yaşıyor. Buradan hepsine şükranlarımı sunuyorum.

Burada okuyacağınız yazılar yoga hakkında bilgi vermeyi amaçlamıyor. Üzerime sinmiş birikimlerim ve sosyolog kimliğim ile insana, topluma ve yaşama bakıyor, gördüklerimi ”bence” ifade etmek niyeti ile yazıyorum. Sahicinin keşfi ve ifadesi peşindeyim.

Kitaplarım hakkında daha fazla bilgi almak için kitaplar sayfamıza, yoga kurslarımı öğrenmek için de Shadow Yoga bölümüne gidebilirsiniz.  Gönlünüze göre bir yazıyı okumaya başlayarak dostluğumuza doğrudan buradan da adım atabilirsiniz.

T

 İnsanlık Hâli’ne hoşgeldiniz! Nice yazıda karşılaşmak üzere,

Sevgilerimle,

Defne Suman

Haziran 2021

Atina.

Sitedeki bütün yazıların telifi Defne Suman’a aittir. Yazarın izni olmadan tamamı veya bir parçası kullanılamaz, tercüme edilmez.

Hoşgeldiniz!’ için 24 yanıt

 1. Ece Timoçin 21/04/2011 / 7:15 pm

  Merhaba Defne Hanım,

  Cumhuriyet’in ‘Kitap’ ekinde ilk kitabınız Mavi Orman hakkındaki çıkan haber sonrası sizi tanıdım. Kitabınız ve sizinle ilgili yazılanların yalınlığı ilgimi çekti ve size merhaba demek bu arada bir ricada bulunmak istedim. Yoga yapmak istiyorum. Ancak Bursa’da güvenebileceğim bir mekan bulmakta zorluk çekiyorum. Üstelik ücretler çok pahalı. Bununla birlikte yoga cd ve DVD’leri aldım. Ancak Cd’lerin çoğu ya İngilizce ya da kötü tercümeyle sıradan anlatımlar içeriyor öğreticilikten çok uzak.İstanbul’a gelmek çok isterdim ama benim için zor. (İncelediğim kadarıyla rakamlar Bursa’nın da çoook ötesinde). Sizden ricam bana en azından iyi bir el tarafından hazırlanmış ticari amaçtan çok öğretmeyi hedefleyen CD veya DVD’ler önermeniz.
  Size gönülden başarılar diliyorum. Yeni kitabınızın vitrinlerde çabucak tükenmesi dileğiyle.
  Sevgiler
  Ece Timoçin
  537-6869446

 2. Anonim 04/09/2012 / 3:21 pm

  Tanistigim, islami budizm akimini, pozitif elektrik almacilik ve evrene vermecilik akimlariyla birlestirmis tum yoga egitmeni ve muridlerinin vaazlarindan sonra yazilarinizi okumak yuregime su serpti. yogaya olan ilgim artti bile diyebilirim. cok tesekkurler bu guzel yazilar icin.

  ugur
  http://www.cahilcesareti.org

  • sumandef 04/09/2012 / 3:28 pm

   Ben de şimdi sizin siteye girdim baktım, yüreğim hop etti! Takipçiniz olacağım. İyi şanslar ve güzel sözleriniz için teşekkürler!

 3. derin 06/01/2013 / 2:46 am

  Merhaba Defne hanım,
  Sizi “Mavi Orman” kitabınızı okuduktan sonra tanıdım. Bloğunuzu çok severek takip ediyorum.
  Henüz 2 senedir yoga ile ilgileniyorum ama amacım daha derinlere inebilmek.Her gün İstanbulda bir yoga stüdyosunda vinyasa derslerine katılıyorum,gidemediğim günler ise evde yapmaya çalışıyorum yani haftada 5-6 kere pratik yapıyorum mutlaka. Yoga benim için dipsiz bir kuyu ama daha öğrenecek çok şeyim var. Yoga ve felsefesiyle ilgli muhteşem kitaplar var ama hepsi inglizce. İngilizcem var ama türkçe olarak okusam daha rahat ediceğimi düşünüyorum daha anlamını iyi kavrayabileceğim. Bana tavsiye edebileceğiniz türkçe kitap varmıdır?
  Teşekkürler

  • Kalemtıraş 01/09/2013 / 6:37 pm

   Sevgili Derin Hanım,

   Doğrusu ben de Türkçe yoga kitabı fazla bilmiyorum. Biraz araştıralım bakalım, neler çevrilmiş…

   Sevgilerimle,
   DS

 4. Eda Utku 11/01/2013 / 4:09 am

  Merhaba Defne Hanım,

  Sizinle Radikal gazetesinin Blog’u hakkında görüşmek istiyordum. bana mail adresimden ulaşabilir misiniz?

  İyi günler,
  Eda

  • Bilge 20/09/2018 / 12:10 am

   Merhaba ben de felsefeye, sosyolojiye, psikolojiye ilgi duyan elimden geldiğince öğrenmeye çalışan, sanatçılarla iletişim kurmaya çalışan bir lise öğrencisiuyim.imkanlarım dahilince yerel gazetelerde yazdım, doğa için çok fazla çaba sarf ettim. Maddi durumumuzun yeterli olmaması sebebiyle ben inanmadığım şeyleri yapmaya zorlanıyorum. Örneğin bu yıl gireceğim üniversite sınavından sonra istemediğim bölümleri bile yazmak zorunda kalabilirim. Acı olan bunu kabullenmemdi. Acaba siz okul ile felsefeyi sosyolojiyi bir arada nasıl yürütebildiniz? Yani sizin için asılolan şeyle yapmak zorunda bırakıldığınız şeyi nasıl ilerletebildiniz? Şimdiden teşekkürler

 5. ferhat 03/06/2013 / 12:45 am

  Merhaba. Hep merak ettiğim birşey var. Sizin gibi yoga ile uğraşan, dünyayı gezen, ya da çok tuhaf farklı hobileri olan insanlar ne iş yaparak geçimlerini sağlarlar. Rica etsem beni bu konuda benim gibi merak edenleri aydınlatır mısınız?

  • kalemtıraş 29/12/2014 / 1:30 am

   Genelde ne iş olursa Ferhat Bey. Ben üniversitede araştırma görevliliğinden tercümanlığa, kahve falından aşçılığa kadar çeşit çeşit iş sayesinde karnımı doyurmayı başardım. Şu anda yoga hocalığı ve yazarlık yaparak geçimimi sağlıyorum.

 6. Meltem Sümer 03/06/2013 / 7:21 pm

  Selam,

  sana birsey soracaktim:
  Bizim üniversitede (University of applied science hamburg) yakinda bir üniversite gazetesi cikacak. Gazetenin ilk baskisi olacak.
  Ben türkiyede ki durumun ve protestolarin hakkinda birsey yazmak istedigim icin, ve senin blogda yazdiklarin benim cok hosuma gittigi icin sunu soracaktim sana: makalemde senin yazidklarindan bir kac seyi alinti yapabilirmiyim? istersen senin blog linkini de ekleriz makaleye…

 7. Anonim 24/06/2013 / 11:42 am

  Merhaba Defne Hanım,

  This is Butter Fly, and I’m writing on behalf of Cacao, an international Taiwan-based independent magazine. Cacao reports topics about creativity, art, communication, alchemy and opinion, publishing in Taiwan, Hong Kong, China, Berlin and Sweden.

  I came across a reference to your articles and found them really fascinating!

  As we’d like to introduce you and those great works to our readers, I’m wondering if you may be interested in featuring your works in our next issue: Istanbul/ Dream which will be pressed this September.

  More information, please contact editor@cacaomag.com

  Thank you very much! And I am looking forward to hearing from you soon! 🙂

  Butter Fly

 8. Anonim 23/08/2013 / 4:28 pm

  TEŞEKKÜR,

  AZ ÖNCE KİTABINIZ MAVİ ORMAN’I BİTİRDİM, AMA BİTMEMİŞ GİBİ, SANKİ İÇİME FAZLA FAZLA OKSİJEN DOLDU, SANKİ ŞU ANDA İSTEDİĞİN BÜTÜN GÜZELLİKLER BENİM OLDU… BUNA BENZER BİR SÜRÜ OLUMLU HİSLERLE DOLUYUM, TEKRAR TEKRAR TEŞEKKÜRLER…

  SİBEL…

  • Kalemtıraş 31/08/2013 / 6:27 pm

   Güzel sözlerin için çok teşekkür ederim Sibel! Umarım Saklambaç’ı da aynı keyifle okursun. Yorumlarını bekliyorum.
   Sevgilerimle,
   Defne

 9. berrin 29/05/2015 / 1:16 pm

  Mavi Orman ve Saklambaç.ruhuma dokunabilen kitaplari hep sevdim ama genelde aglamamistim.Henüz dün Saklambaç’ı bitirdim ve aglamamin iki sebebi vardi.
  Birincisi;insan kendi özüne ait birseyler buldugunda yada hissettiginde mutluluktan agliyor bende bundan dolayi agladim..
  İkincisi ise;baska bir kitabinizin olmamasiydi.cunku ben kitaplarini okurken hep karsilikli kahvelerimizi yudumlar gibi hissettmistim ve kitap bitince sanki cok yakin bir arkadasimi uzun sure goremeyecegimin ozlemi kapladi icimi tutamadim agladim tekrardan…
  Sonsuz teşekurler samimiyetini sunabildigin icin..

  • Kalemtıraş 30/05/2015 / 12:59 am

   Sevgili Berrin,
   Ne tatlı, ne içten bir yorum bu böyle! Sen de beni ağlattın! Yeni romanım bitti, Doğan Kİitap’dan 2016 yılında çıkacak. O zamana kadar da burada gördüğün Puf ve Balıkçının Eleni gibi öyküler yazıp sizinle paylaşmayı sürdüreceğim.
   Samimiyetin ve güzel sözlerin için çok teşekkür ederim. 🙂
   Defne

 10. Gönül Yerli 02/10/2015 / 2:47 pm

  Son 5 senedir yaşamıma yogayı da katarak devam ediyorum.Yoga yapmanın mutluluğunu, huzurunu tüm hücrelerimde hissediyorum.Sizinle de tanışmış olmaktan çok mutluyum.Sevgiler

 11. Didem Bıdık 21/03/2016 / 8:56 am

  Merhaba,

 12. Beyza Şaşmaz 24/01/2017 / 2:46 pm

  Merhaba

 13. dkeskin 11/01/2018 / 12:16 pm

  Merhabalar Defne hanım yazılarınız oldukça güzel. Acizane ele aldığım bir kaç yazımı notdefterimk.wordpress.com den takip edebilirsiniz…

 14. Gerçeğimsi 06/07/2021 / 4:31 pm

  Merhaba. Yazılarınız ilgi çekici tebrik ederim. Ben içe kapanık büyüdüm ve içimi dökmeye hep ihtiyaç duydum. Ama konuşarak ifade edemediğim benliğimi çocukluğumdan bu yana yaşadıklarımı yazıya dökerek ifade etmeye karar verdim. https://wordpress.com/view/gerceginicindekaybolmak.wordpress.com adresinden takip edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s