Shadow Yoga Yeni Başlayanlara Uygun Mudur?

Görsel
Foto: Kokia Sparis

Shadow Yoga ile ilgili olarak beni en çok şaşırtan sorulardan bir tanesi de şu:

“Benim yoga tecrübem pek yok. Shadow Yoga’ya başlamak için bir süre “normal” yoga derslerine katılsam, sonra sizinle çalışmaya başlasam daha iyi olur değil mi?”

Bu soru nereden geliyor bilmiyorum ama hep geliyor. Bana geliyor, benim arkadaşlarıma, öğrencilerime geliyor. Biz ne yaptık da böyle bir izlenim oluşturduk yurdumun yoga dünyasında en ufak bir fikrim yok. (siz biliyorsanız bana yazın lütfen)

Daha iki gün önce eski ve çok iyi bir dostum bana şu satıları yazmış:

“Ben ne zamandır düzenli olarak yogaya gitmiyorum. Şimdi Shadow Yoga’ya başlamak benim neyime?”

Bu soruya çok şaşırıyorum çünkü soru Shadow Yoga’nın temel ilkesiyle çelişiyor. Bu sistemdeki temel ilke, daha önce de yazdığım gibi,  doğal yeteneklerinden kopmuş bedeni yogaya hazırlamak. Yani “ normal” yogaya gitmeden önce öğrenciler biraz Shadow Yoga çalışsalar bedenleri “normal” yoga dersinin hareketleri sırasında daha az zorlanır aslında.  (Ama bir defa Shadow Yogaya başlayan öğrenci çok nadiren başka yoga dersine girme ihtiyacı duyuyor. Duyuyorsa o da sosyal sebeplerden oluyor genelde. )

Shadow Yoga Prelüdleri, adı üstünde prelüd. Hazırlık. Prelüdleri öğrenmek üç ila yedi yıl sürüyor. Toplam üç adet Prelüd var.

İlk üç ila yedi yıl arasında yogaya hazırlık yapıyoruz yani. Prelüde de öyle cup diye dalmıyoruz. Prelüde hazırlanmak da bir kaç ay alıyor. Başka sistem yogalardan gelenlerin zaten bildikleri şeyleri de yapmıyoruz. Başka sistemlerde gösterilen temel hareketler, Surya Namaskara (Güneşe Selam), Adho Mukha Şvanasana (Aşağı Bakan Köpek), Çaturanga (4 ayak) gibi pozlar Shadow Yoga prelüdlerinin ileri aşamalarında (ileriki aylarda) öğrencinin hayatına giriyor.

İlk aylar daha çok ayakların yere basması, bacakların güçlenmesi, nefesin hissedilmesi gibi en temel şeylerle geçiyor. Öğrenci poposunu, ellerini, başını, omuzlarını ilk aylar, bazen yıllar boyunca yere koymuyor. Ancak bu şekilde bir hazırlık aşamasından geçtikten sonra yere oturuyoruz. Omuz, baş duruşu gibi ileri asanlar ise ilk beş yıldan sonra öğretiliyor.

İlk önce ayaklar. Ayaklar yere bastıktan sonra elleri de yere koymaya başlıyoruz. Ancak o noktada Adho Mukha Şvanasana ( Aşağı Bakan Köpek) seriye dahil oluyor. Bu da öğrencinin becerisine bağlı olarak altı hafta ila altı ay içinde bir zamanda oluyor. Öğrenci önceki yoga hayatında isterse 600 defa Adho Mukha Şvanasana ( Aşağı Bakan Köpek) yapmış olsun, hazırlık aşamasındaki çökmeleri, at pozlarını, sivrisineki tam yapamıyorsa, Adho Mukha Şvanasana ( Aşağı Bakan Köpek) ya girmesi tekin değil.

Shadow Yoga sistemi öğrenciyi güvenli bir şekilde yogaya davet ediyor. Bence yogaya yeni başlayanlar için ennn uygun sistem. Bütün hareketler güvenli, sakatlanmaya mahal verecek bir poz yok. Ayakları yere basıp, nefes alıp veren herkesin sebat ettiği takdirde yapabileceği basitlikte hareketler.

Shadow Yoga’dan en fazla verim alan ve ona en çok bağlanan öğrenciler, -benim gördüğüm kadarıyla- daha önce başka sistemleri denememiş, yoga hayatına Shadow Yoga ile başlamış olanlar.

İşte bu sebeplerden dolayı çok şaşırıyorum bana insanlar biraz daha yoga yapayım, ondan sonra başlarım Shadow Yoga’ya diyenlere…

Shadow Yoga Yeni Başlayanlara Uygun Mudur?’ için 12 yanıt

 1. Yeşin Üresin 03/12/2012 / 11:07 pm

  Merhaba Defne,
  Yazılarınızı çok severek takip ediyorum. Benim sizinle tanışmam facebook’ta dolaşan tacizle ilgili yazınız sayesinde oldu. Aklımda hiç “yoga yapabilirim” düşüncesi yoktu ama yazılarınızı okuduktan sonra “acaba?” demeye başladım. Biraz kendimi anlatayım: 54 yaşında, 1,70 boyunda 90 kiloyum. Eskiden incecik bir kızken son 10 yılda 35 kg. alarak bu hale geldim. Yediklerime dikkat etmiyorum ve hareketim çok az. Acaba benim fiziki durumumda biri yogaya başlayabilir mi? Durumumu değiştirmeyi, daha sağlıklı yaşamayı gerçekten istiyorum. Sevgiler,
  Yeşin

  • sumandef 12/12/2012 / 8:39 pm

   Sevgili Yeşin,
   Tabi ki yoga yapabilirsin. Umarım yaparsın! Benim web siteme bir göz at istersen, sana uygun bir kurs bulursan ona kaydolmak için bana info@defnesumanyoga.com adresinden yazabilirsin.
   Sevgiler,
   Defne

 2. Deniz 04/12/2012 / 6:26 am

  haha, sekercim, cahillikten soruyoruz (ya da benim durumumda, soruyorum) oyle 🙂 anlatiyorsun ogreniyoruz bak… Daha ayrintili da yazacagim sonra ne dusundugumu…

 3. özgür 05/12/2012 / 12:16 pm

  Yogada ileri asanalara geçmeden önce sebatla aynı pozları yapmak bana çok doğru geliyor. 5-10 ders temel yogaya girip head stand peşinde koşanları anlamıyorum. Hele yogaya yeni başlamış hemen hoca olmak isteyenleri hiç.. Sıralama değişebilir, farklı okullar farklı hocalar başka noktaları araştırıyor, önemsiyor olabilir ama her bir adımın çok emek isteyeceği muhakkak. O emek verilmezse gelinen yer ancak kumdan kale olmaz mı? Kumdan kale de güzeldir, yaparken eğlenirsin.. ama o kadar, eğlenirsin işte..

  Çok faydalı bir yazı olmuş, teşekkürler.

 4. İlknur Ateş 05/12/2012 / 12:27 pm

  Merhaba, yazılarınızı büyük bir heyecanla ve merakla izliyorum. Mersin’de yaşıyorum. Yıllardır yogaya başlamak istiyorum ama doğru (!) zamana bir türlü ulaşamadım. Ama artık başlamanın zamanı geldi diye hissediyorum. Shadow yoga ile başlayabilirim neden olmasın….
  Neler öneririrsiniz, kendi kendime başlayabilir miyim, nasıl bir yol izlemeliyim? Önerileriniz için şimdiden teşekkürler, size iyi zamanlar diliyorum. Sevgiyle ve sağlıcakla kalınız. İlknur Ateş.

  • sumandef 12/12/2012 / 8:37 pm

   Sevgili İlknur,
   Shadow Yoga’yı sana bir kaç defa tecrübeli bir hocanın göstermesi lazım. SOnra sen kendi kendie çalışabilirsin. Şubat’dan sonra Istanbul’a yolun düşer mi? Düşerse seninle bir özel ders yaparız, sana püf noktalarını gösteririm. Bana info@defnesumanyoga.com adresinden email atabilirsin.
   Sevgiler,
   Defne

 5. Işıl 07/12/2012 / 1:39 am

  Merhaba Defne,

  Yoga yapmayı ve değişik yoga türlerini deneyimlemeyi çok seviyorum. Hatta her yoga türü farklı zamanlarımda bana çok iyi geliyor. Shadow Yoga’yı denemeyi çok isterim. Cihangir yoganın ders programına baktım acaba ben mi gözden kaçırdım bulamadım. Acaba nerede ders veriyorsunuz ?

  • sumandef 12/12/2012 / 8:36 pm

   Merhaba Işıl,
   Benim kurslarım Şubat 2013de başlayacak. Her yıl Istanbul’da 6 ay kalıyorum ve bu süre zarfında 3er haftalık kurslarla Shadow Yoga’yı öğretiyorum.
   http://www.defnesumanyoga.com web sitemden tarih, gün ve saatleri öğrenebilir, bana bir email atarak istediğin kursa kaydolabilirsin.
   Sevgiler,
   Defne

   info@defnesumanyoga.com

 6. semra ince 10/12/2012 / 1:06 am

  harika ! peki ben sizinle shadow yogayane zaman başlayabilirim? çünkü canım İstanbul’da kimse yok sanıyorum shadow öğreten :((

 7. pervin 11/01/2013 / 8:49 am

  hey yaşasın ist olmanıza sevindim.üçretlimi ne kadar ? bilgi verirseniz memnun olurum .

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s