Başka bir Ülke Yok!

IMG_1152Sevgili Okur,

Sen de parmağın bir ekrana yapışık, yarı felçli bir vaziyette okuyor da okuyor musun?

Çaresizlik, yüreğinde harmanlanan acı ve öfkeyi midene yumruk gibi indiriyor da, hissetmemek için kendini gündelik işlere mi veriyorsun? Midende o hiç geçmeyen yumruk ve  “ben tek başıma ne yapabilirim ki”nin metalik yalnızlığı içinde nasılsın diyenlere sen de ağzında bir şeyler mi geveliyorsun?

İnan ki yalnız değilsin okur.

Ben iki gündür dersten gelir gelmez çalışma odamın bir köşesine top gibi büzülüp tek bildiğim yere, edebiyata sığınıyorum ama ne okuduğumun tadı var, ne de kahvenin. Bir şeyler yapmalıyım, sokaklara çıkıp isyan etsem, on binlere karışsam? Hiç bir şeye mecalim yok. Belki bir gruba mensup olsaydım, üniversitede doçent, fabrikada işçi ya da bir cemaatin üyesi onlarla beraber katılacağım bir protesto eyleminin içinde anlamlı bir bütüne aidiyetimi hissederdim.

Oysa şimdi hiç bir şey hissedemiyorum.

Bu hissedemeyiş halinin matem olduğunu bilecek kadar çok insan gömdüm hayatımda. Matemi tek başına yaşamanın dayanılmaz yalnızlığını da biliyorum. O yüzden bir parmağım hep bir ekranın üzerinde… O ekranda aynı matemi yaşayan insanlar var. Uzanıp parmağımla dokunmak istiyorum onlara, tek başınalığım aklıma geliyor.

Ben sokaklara çıkıp isyan edemiyorum. Bunu yapabilen dostlar beni bağışlasın. Ben sokaklara dökülmekten artık korkuyorum.

O yüzden sevgili okur, ben seninle burada, parmağını dokundurduğun şu ekranda buluşmayı seçiyorum.

Biliyorum, bıktın. Biliyorum, kendi ülkede yaratıcı, huzurlu, sağlıklı ve onurlu bir yaşam istiyorsun. Bu senin en tabii hakkın. Bu bütün insanların en tabii hakkı.

Bu hakkını dile getirdiğin anda bile başına bir şeylerin gelebileceği korkusuyla yaşadığın bir ülkedesin.

Biliyorum bazen alın başınıza çalın, deyip buralardan gitmek istiyorsun.

Ben gittim sevgili okur. Az gittim, uz gittim, dere tepe düz gittim, en güzel memleketlerin, en tatlı suları kıyısında rüya gibi evlerde yaşadım. Bisikletimle pirinç tarlalarında dolaştım, tuzlu rüzgar saçlarımı dağıttı, uzun kuyruklu teknelerle güneşin bir tarafından doğup diğer tarafından battığı minicik elektriksiz, telefonsuz adalara vardım, bir hamakta yatıp günlerce kitap okudum, yüzlerce öğrencim beni bağrına bastı, aşık oldum, sayfalar dolusu yazdım…

Yine de yine de bir tek gün sizin olsun diyerek ardımda bıraktığım ülkemin hasreti yüreğimi bırakmadı.

Melodram olsun diye söylemiyorum okur. O hasret ustalıkla konuştuğum lisanlara sızan aksan gibi yüreğimde ince ince sızladı durdu.

Buradan başka ülken yok okur.

Ve burası hâlâ senin ülken. Benim ülkem, bizim ülkemiz. Kaçma, yılma, pes etme zamanı değil. Çok eziyet çekmiş, ağır yaralanmış bir yavru gibi bağrımıza basmamız gereken yurdumuz burası. Bizim. Başkasının değil.

Biliyorum, yılıyorsun. 1 Kasım’ı unutup başka programlar yaptığın oluyor ve hatırlayınca çaresizlik yumruk gibi midene iniyor. “Sonuç belli oldu zaten” diyorsun başını sallayarak.

Sonuç belli değil okur. Sen yalnız değilsin. Sen çaresiz ve zayıf da değilsin.

Bak ben parmağımı uzatıyorum, sen de uzan dokun bana. Yayılalım büyüyelim, sesimizi duyurup, o kadar sevdiğimiz bu yurdu ona zulm edene bırakmayalım.

Başka bir ülke yok çünkü.

Ben gittim, gördüm, döndüm.

Başka bir Ülke Yok!’ için 12 yanıt

   • Petek Erim 18/01/2016 / 9:32 pm

    İyiyim def cim, daha yeni gördüm bu mesajını:( Ne kadar da hakim değilim olaya, rahatsızlık verici…

 1. Anonim 13/10/2015 / 4:37 pm

  Çok hissettim.. Kaleminizin nasıl ağırlaştığını, yüreğinizin nasıl çırpındığını da.. çünkü aynıyız, çünkü kanıyoruz ve hala umudumuz var bizim.. yüreğinize sağlık kardeşim..

 2. şeyda 14/10/2015 / 8:05 am

  Aynı ağır kalbi taşıyorum. Matem demişsin, evet kızgınım, çok üzgünüm, çaresiz hissediyorum. Evet başka bişey yapamadan, okuyorum, anlamaya anlatmaya çalışıyorum. Daha ne yapabilirim, daha ne yapabiliriz? Dünyanın en balçık coğrafyasında, terör örgütlerinin cirit attığı, hükümetin buna çanak tuttuğu bi ülkedeyiz.

 3. Anonim 14/10/2015 / 9:19 pm

  Bu kadar karamsar olmayalım. Halkımızı o cu, bu cu diye sınıflandırmadan onlara güvenelim. Demokrasiye inanırmis gibi yapıp,kimseyi kandırmayalim.Dogru olalım. Hiç kimse dünyanın merkezinin kendisi olduğunu zannetmesin. Birbirimizi sevelim, sevemesek de saygılı olalım. Ben yarının bugünden daha güzel olacağına inanıyorum.

 4. Anonim 14/10/2015 / 11:24 pm

  Hiç yurtdışına çıkmadım. İçimde güzel memleketlerin ne kadar güzel olduğuna dair güçlü bir merak var.Medeniyetin gerçekten yaşandığı yerlere gitmek istiyorum. Olması gerekeni bilmeden olması gerekeni gerçekleştirmeye çalışmak çok zor olur, kör kütük bir çaba olur.

 5. Anonim 15/10/2015 / 2:44 pm

  selam, ben gittim. burası süper. orası bir hıyar tarlası.

  ben kalıyorum size kolay gelsin.

  sevgiler.

  siz birşey demeden aklınıza gelenlere önceden cevap vermişliğim var. uzatmayalım:
  Medium.com adresinde görüntüleyin

 6. ozgurzeytin 14/11/2015 / 4:19 pm

  Bugünkü saldırıyla bir kez daha gördük ki, kaçabileceğin bir ülke de yok zaten.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s