Yogada Hoca Yitirmek 1. Bölüm: Albequerque Havaalanı

Dört yıl kadar önce, Albequerque havaalanında, bir merdivenin en alt basamağına tünemiş inanamaz gözlerle kucağımda açık diz üstü bilgisayarıma bakıyorum. E-posta kutuma düşmüş son mesaj şöyle diyor:

Sevgili Defne,

Umarım bu mesaj vaktinde eline geçer. Santa Fe’deki kurs iptal oldu. Gelme!

P.S

Bavullara, bavul arabalarının tekerleklerine, boyasız tozlu, bağcıkları bağlı, rugan, topuklu ayakkabıların içindeki aceleci, avare, uzun kısa adımlara  baka baka ağlamaya başlıyorum! İnen kalkan uçakların anonsları sesimi bastırıyor. Kimse benimle ilgilenmiyor.

Santa Fe şehrinin bulunduğu New Mexico eyaleti Portland’ın 1795 km güneydoğusuna düşüyor. Bir şehirden diğerine uçak yolculuğu -direk uçuş bulacak kadar şanslı olduğumuzu varsayarsak- iki saat otuz dakika sürüyor. Bilet fiyatları da 300 dolardan başlıyor.Santa Fe’nin büyük bir havaalanı yok. Bu nedenle uçabileceğiniz en yakın şehir 70km ötesindeki Albequerque.

İşsiz, evsiz, beş kuruşsuz bir hayat döneminde bu yolculuğa neden çıkmıştım?

3 günlük yoga kursunun içine düştüğüm varoluşsal bunalımdan beni kurtaracağına sahiden inanıyor muydum? Üstelik önemli bir kurs değil zaten bu. Bilmediğim bir şey öğreneceğimi beklemiyordum. Bırakın başka şehirlerden, eyaletlerden gelmeyi, P. hocanın kendi sistemini öğreteceği bu kursa Santa Fe şehrinden bile katılmak isteyen olmamış.

 Ama ben geldim buradayım! Ve muhakkak P. hocayı görmeliyim! Hayatımı nasıl sürdüreceğimi ondan duymalıyım. Onunla konuşmadan karanlıkta yolunu kaybetmiş bir şaşkınım. Bir aydır bu haftasonunu bekliyorum! İki yıldır yanında stajyer olarak çalıştığım T. hocam beni kapının önüne koyduğundan beri tek ümidim bu kursu yapmak üzere Santa Fe’ye gelmek ve oradan geleceğimi bilerek ayrılmaktı.

 Oysa şimdi önümde üç boş gün, cebimde üç kuruş, tanımadığım bu şehirde işsiz güçsüz, hocasız, yogasız kalakaldım. Perişanım!

 Yogada hoca yitirmek bu yolun temel taşlarından biri imiş. Herkesin başına bir defa -o da en az- gelirmiş. Her kopuş gibi ilk yaşandığında acısı öyle derin kesermiş ki, bir daha mümkün değil acımaz böyle dermişiz. Acırmış ama yine de.

Santa FE 2007

Elbette aklıma bir an önce Portland’a dönmek geldi. Hazır hala havaalanındayken…3 gün sonraki dönüş biletimi değiştirip o günki uçağa yenisini almaya param yetmedi! İnternetten kiralamış ve ödemiş olduğum arabanın parasını da iade etmediler.

Belki de içimden bir ses “kal” diye fısıldadı.Belki daha beter ne olabilir ki, diye düşündüm. Belki maceracı ruhum derinlerde bir yerlerde soluk alıp veriyordu hala.

Yanaklarımda göz yaşlarımın izleri ile çıktım Albequerque havaalanından. Altımda kırmızı bir Golf ile New Mexico çölünün ortasında, Santa Fe’ye doğru burnumu çevirdim ve bilinmezliğe bıraktım kendimi.

 Arkası yarın…

Bizden ayrılmayın!

Yogada Hoca Yitirmek 1. Bölüm: Albequerque Havaalanı’ için 5 yanıt

 1. Muge 22/11/2012 / 2:49 am

  Yazınızdan esinlenerek aşağıdaki satırları yazdım. Pek yorum gibi olmadı ama umarım beğenirsiniz …
  ……………………….
  Bir başıma kalmışım
  Elimde tek yön uçak bileti
  Havaalanındayım, hangi ülke, hangi dil bilmiyorum
  Bana ait olan sadece kendi gözyaşlarım
  Kaybedecek neyim var diye düşünüyorum
  Olmayan paramı, olmayan evimi kaybedemem ki zaten

  Kendimi çaresiz hissediyorum
  Geriye dönemem, param yok
  Tek seçenek ileri gitmek veya yerinde durmak !
  Saatlerdir, günlerdir aynı yerdeyim
  Bana ait olmayan bu yeri ezberledim
  Tek şansım ileri gitmek
  İlginç !
  Dibe vurmuşken şans yaratmak
  Keşke daha önce dibe vuraydım ….

  • sumandef 22/11/2012 / 3:27 pm

   Çok güzel yazmışsın. Bence bundan bir de kısa hikaye çıkarırsın sen!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s