Yogada Hoca Yitirmek 4. Bölüm: Sen Olmuşsun Arkadaş!

Santa Fe 2007

Şaan’ın karşıma çıktığı o an ve öncesinde aşk ve meşksizliğin tepeme vurmuş olduğunu yazmadan bu hikayeye devam edersem pek çok şey anlamsız kalacak. Neredeyse 7 yıldır kanımı kaynatıp karnımı doyuracak bir aşktan mahrum yaşıyordum. Yedi yıllık aşksız/meşksiz dönemin ilk yarısı jilet attıran cinsten meydan muharebelerinde, ikinci yarısı da “rahibelerden rahatı var mı şu alemde” mantığında bir boşluk içinde geçtiğinden de kafam öyle fena karışıktı.

Yakışıklı, atletik, sempatik ve hatta yoga hocası bir erkek sinek bile o kafeye girse ben geleceğimin sonsuza kadar değişeceğine inanmaya hazırdım zaten.

Öyle bir açlık halindeydim!

Beraberliklerimizi hafife almamak lazım. Şimdi artık evli barklı, ununu elemiş, eleğini asmış bir kadın olarak biliyorum ki, her canın bir canana ihtiyacı var. Aşk ilişkilerini hapishane olarak nitelendirdiğim çeşitli hayat dönemlerinde, tek başıma gezer tozar, çiçek böcek dolaşırken sanmayın ki şimdi izdivaçta bulduğum tatmini bulduydum. Sadece sevmek, sevilmek ve sevişmek için değil, diğerinin şahitliğinde yaşamak için, takdir edilmek, hayran olmak ve olunmak için cana, canana muhtacız. Bazen de içinde dönüp durduğumuz kısır döngülerden bizi ancak bir eş çıkarabiliyor. İnsan gölgelerini ve ışığını en güzel diğerinin suretinde keşfediyor.

O vakitlerde de hocam ile ilişkisimi bu kadar hayatımın merkezine yerleştirip, eriyip bitmem, birincil ilişki hanemde açılmış o büyük bir deliktendi muhtemelen. Birincil ilişki derken bir eş, bir aşk, bir aidiyetten bahsediyorum. Bu delik yetmiyormuş gibi, yoga sonrası hayatımda benden esirgedikleri takdir ve cesarett

Santa FE 2007

en dolayı ailemi lanetlemek ve eski dostlarıma bir türlü vazgeçemedikleri gece hayatı ve rock’n’roll yüzünden dudak bükmekle birincil ilişkiler hanemi yamanmaz, onarılmaz bir biçimde yırttığımın farkında da değildim.

Uzun lafın kısası, o vakitler kimsem yoktu. Meşgaleler ile karnımı doyuruyor, böylece yalnızlığın tadının damağıma yayılmasını engelliyordum. Ve tabii bir de hocam vardı. Ondan bana sadece yoga öğretmesini ve öz-keşif yolunda rehber olmasını değil, aynı zamanda birincil, ikincil bütün ilişkilerimde açtığım delikleri tıkamasını da bekliyordum. Kendi şahsi meseleleri yüzünden benimle ilgilenmezse öfkeden, üzüntüden çılgına dönüyor, küsüyor, onunla konuşmuyor, o ilgiyi tekrar üzerime çekmek için elimden geleni ardıma koymuyordum. Ve elbette kendimi hep ama hep hakkı yenmiş taraf olarak görüyordum!

***

Davranışlarımızın ful panaromasını görmek neden yıllar, yaşlar sonrasına denk geliyor? İnsan eşinin, dostunun aynasından mahrum kaldığı dönemlerde mi ilişkilerinde bu kadar çuvallıyor? O sırada beni dinleyen dostlarım yok muydu? Vardı tabii. Ama dünyanın öbür ucundaydılar.  Yükselen ihtiyaçlarımı ve hocamı da yogayı da o ihtiyaçların tatmini için nasıl kullandığımı bilmeden, hikayemi sadece benden duyarak yerinde bir saptama yapamıyorlardı tabii. Ben hikayeyi öyle bir sunuyordum ki onlar da beni haklı buluyorlardı.

“Terbiyesiz T. Hoca! Aman bırak o adamdan hoca mı olur? Bir de içiyor mu? İçiyor içiyor kendi derslerine mi gelmiyor? Ne? Karısını mı aldatıyor? NEE?  Karısını bir öğrencisi ile mi aldatıyor? Böyle yoga hocası mı olur? İsabet olmuş o stüdyodan ayrıldığın. Böyle hoca evlerden uzak olsun. ”

Olağanüstü yetenekli, bilgiyi kaynaktan alıp öğrenciye şiir diliyle aktaran, bir dokunuşu ile en derindeki enerji halkalarını yeniden düzenleyebilen dahi yoga hocalarının özel hayatlarında, birincil ilişkilerinde boğazlarına kadar pisliğe batmaları, ne tuhaf ki,  çok sık raslanan bir durum. Bu konuyu da ileride ele alırız.

Evet T. hocanın özel hayatı sarpa sarmış, genç öğrencisi ile hepimizin gözü önünde yaşadığı gayri-meşru ilişki yüzünden diğer öğrenciler birer ikişer stüdyodan el ayak çekmişler, kira ödenemiyor, her gece içiyor, sabah uyanamıyor, dersin başlamasına bir dakika kala beni arayıp o günkü dersin benim vereceğimi söylüyor.

Sonra bir gün ben ona bu davranışlarının yoganın temel prensiplerine ters düştüğünü anlatan sivri dilli bir mektup yazıyorum. Diyorum ki hayatında şiddet var, yalan var, hırsızlık var…  Hani nerede yama, niyama?

Cevap olarak tekmeyi yiyorum kıçıma.

Siz siz olun hocanızın yanlışını düzeltme görevini üstlenmeyin sakın!

***

T. Hoca beni öyle iyi eğitmişti ki Şaan dersin sonunda yanıma gelip hocamın kim olduğunu sordu. Daha ismini söylerken gözlerim doldu. Şaan’ın T.hocayı tanıdığını öğrendiğimde ise gözyaşları çoktandır akmaya alışmış oldukları yanaklarımdan aşağı yuvarlanmaya başlamışlardı bile!

Hay Allah! Hani herşey iyiye gidecekti? Hani dersten önce kafede, Şaan yanıma yaklaşmış ve iptal ettikleri workshop için boşu boşuna onca yolu gelmiş biçareye stüdyo sahiplerinin 10 adet yoga dersi hediye etmek istediklerini söylemişti.   (P. Hoca arayıp durumu anlatmış, ismimi vermiş ve oraya uğrayacak olursam bana bir kıyak yapmalarını rica etmiş!)

Üstüne, daha biraz önce ışıl ışıl bir stüdyoda, duruşu ile güven, dokunuşu ile şifa yayan  Şaan hocanın rehberliğinde 90 dakika yoga yapmış, kendimi hikayemden arınmış ve hatta fingirdemeye hazır hissediyordum.  Neydi şimdi birden yine bu viktim halleri ya! OF!

Bizim T. Hocanın adını duyunca Şaan’ın yüzünden bir gölge geçti. Ağlamam dinmek bilmeyince elini omzuma koydu ve kenardaki tabureye oturmamı işaret etti. Tanımadığım insanların -ve hatta arkadaşlarımın- egosantrik-dramatik hikayelerini dinlerken müthiş yorulduğum için ben de bu hikayeyi dostlara aktarırken olabildiğince kısa ve yüzeysel geçiyordum. Hıçkırıklar arasında kurduğum cümlelere kulak verince bir de baktım ki taa en baştan almışım, Şaan’a hikayenin tamamını anlatıyorum!

Şaan beni kesmeden, dikkatle dinledikten sonra konuşmaya başladı. İşte o zaman ilk defa ondan duydum:

“Yoga’da hoca tarafından terk edilmek her öğrencinin başına gelir. Bu yolun bir parçasıdır bu.”

Sonra bana kendi T. hocasından (benimkinden başka bir T) nasıl ayrıldığını anlattı. O da en baştan sona kadar, ayrıntıları ile, duyguları ile bütün hikayesini…En iyi hocaların bile -belki de özellikle en iyi hocaların- ciddi egosal sorunları olduğunu, fark etmeden asistanlarını, öğrencilerini sömürdüklerini, kendi yolumuza gitmek istediğimiz zaman hissettikleri güvensizlik ile bizleri -yogadan yola çıkarak hem de-aşağılayabileceklerini (sen bu yaptığının yoga olduğunu mu sanıyorsun?”ya da “Sen en iyisi Yoga in the Pearl‘de takıl artık, yakışır” gibi laflarla)   söyledi.

Sözleri bitip de aramıza yayılan o rahat sessizliğin sonunda, oturduğum taburenin önünde çömelip benekli üzüm benzeri gözlerini benim kan çanağı gözlerime dikti ve dedi ki:

“Defne, dinle beni. Ben derste senin yoga yapışını gördüm. Senin artık kimseye ihtiyacın yok. Ülkene dön ve orada bildiklerini öğretmeye başla. Sen olmuşsun artık. “

Taburemden kalkıp Şaan’ı kucakladım. Artık oraya neden geldiğimi biliyordum. Duymam gereken sözler yüreğime serpilmişti!

Sanki birbirimizi yıllardır tanıyormuşuz gibi bir rahatlıkla,

“Ben acıktım. Ağzımın suyumu akıtan şu menüden bir şeyler yesem, bana katılır mısın?deyiverdim.

Bütün kızların bakışlarını üzerimize çeke çeke beraberce The Body’nin kafesine yollandık!

***

Arkası Yarın Bizden Ayrılmayın!

Not: Bütün yorumlara cevap yazamıyorum ama her biri yüreğimi ısıtıyor. Sizden ricam mümkün olduğu kadar bu yazıları dostlarınız ile paylaşmanız. Desteğiniz ve güzel sözlerinizi için teşekkürler!

Yogada Hoca Yitirmek 4. Bölüm: Sen Olmuşsun Arkadaş!’ için 15 yanıt

 1. Rasit Kırmızı 29/07/2011 / 10:18 pm

  Sayın Hatha Yoga Hacam,
  Her yazının ardında not yazıp ödev vermene bayılıyorum ,bide şöyle bir metod mevcut bunu yeni gördüm çok hoş oluyor mesala 5 paragraf yazı yazıp not kısmını 20 paragraf yapmak özellikle iş yazışmalarında oluyor entrasan ve didaktik bir durum.
  Ayrıca insan neden ağlar herif sana sormuş yogayı kimden öğrendin diye geçmişi geleceği değil sadece bu anı yaşıyorsak normal bir soru saat kaç demek gibi.
  Eski çağlarda likyalılar ve o zamanın elemanları göz yaşlarını kutsal sayarlar göz yaşı şişelerinde bunları saklarlarmış, göz yaşlarının inci olduğunu düşünürlermiş.Sizede tat salça kovanozundan bir göz yaşı şişesi hediye etmek isterim .

 2. sumandef 29/07/2011 / 10:22 pm

  Raşit Kırmızı Beyciğim çok hoşsunuz. İyi ki okuyorsunuz. İyi ki bir kursa gelmişsiniz de tanışmışız. Kavanozumu isterim çünkü bilinmez işte hangi soruda insanın gözlerinin sulanacağı…

 3. Güldenur 30/07/2011 / 12:14 am

  Sıkıntıları yaşarken değilde anlatırken ağlarım bende . Arada bir ağlasakda sorularda Türkan Şoray gibi gözlerimizimi kırpıştırsak . Şimdi dünyanın arka tarafında yeni bölümü bekliyorum.
  Gözyaşı kavanozun kahkaha yaşlarından dolsun.

 4. buket 30/07/2011 / 12:39 am

  bayıldım , bayıldım … bu yazı dizisi nefis , senin ile beraber duygulanıp rahatlıyorum.
  Benimde gozlerim doldu sen aglarken ve ıcıme agırlık coktu , Allahtan yuzun guldu de sonunda bende rahata erdim 🙂 yazmaya tam gaz devam guzel arkadasım . Kelimelerin insanın yuregıne dokunuyor..

 5. Çağlayan 30/07/2011 / 1:08 am

  Defneciğim Etrafta kıyamet kopsa umurumda değil. Önce ve illaki ‘arkası yarın’ keyfi…
  Okuyorum-okutuyorum…bekliyorum.
  Bu hafif unutulmuş heyecanlı bekleyiş halini yeniden hayatıma soktun ya, daha ne isterimmmm
  İzdivaç da yaradı hani. Yaratıcılığın açık çakralardan dünyaya yayılıyor…
  Çok yaşa Hocam…

  • sumandef 30/07/2011 / 11:13 am

   Ağzına sağlık sevgili editörüm! Bu yaratıcılık karşılıklı bir şey. Sayılar arttıkça yazma isteği de artıyor!

 6. Başak 30/07/2011 / 11:27 am

  Ben de bahcekoydeyim ormana karsı iPad im kucağımda hafta ici okuyamadığım kalan yazılarını okuyorum, sıkıntısı bol bir haftadan sonra yazılar ilaç gibi geldi:) shafti kaymis ruhumu tedavi ediyorum,emegine saglik.

 7. Öyküm 31/07/2011 / 5:46 am

  Defne Hoca, yazı dizisi için çooooooooooook teşekkür ederim. Nasıl iyi geldi anlatamam.. İnsan hayatında şaşırtıcı şeyler yaşayınca bu olay ancak bi kere olabilmiştir olsa olsa gibi düşünüyor.. Oysa ki bu yama niyama konusunda insanların hayal gücü ve yapabilecekleri sınırsız! Hoca vs her kim olursa olsun.. Yine de kanıksamamak, şaşırmak güzel, naif .. Serinkanlılığı korumak gerekiyor her zaman o ayrı.. 🙂 Başkalarını kontrol edemeyeceğimizi zaten biliyoruz.. Her zamanki gibi mesele kendimizi kontrol etmekte.. Gerisi boş.. Çünkü dünyanın heryerinden birileri yama niyamanın çok ötesinde yaratıcı eylemler yapabiliyorlar.. Özgür irade! İlerlemeyi, özgür olmayı seçmekse güzel.. Hayırlara vesile oluyor.. 🙂

 8. Ezgi Trak 31/07/2011 / 7:31 am

  neden bu yazıları dostlarımızla paylaşmamızı istiyorsunuz?

  • sumandef 31/07/2011 / 9:28 am

   valla tam emin olamadım niye ama şöhretim yayılsın diye muhtemelen!

 9. Öyküm 31/07/2011 / 9:31 am

  Okur okumaz insan zaten paylaşmak istiyor!! 🙂

 10. yesim 01/08/2011 / 6:42 pm

  Defne Hocam,

  Yazi dizin cok guzel ! Bu hocalarin yama ve niyama’lara uymadigini birkac kez yasadim… Hayal kirikligim ise tavan yapti.. Ancak sonra okudugum bir kitapta soyle diyordu ” oldum yada aydinlandim” denilen anda yalnis yapiyorsunuz. Cunku evran hergum genisliyor ve bu genislemede sizin olmaniz mumkun degil! Insan evrene tekamul icin geldiyse hergun yeni bir deneyimi yasiyor veya tekrarliyor. Bunu okuyunca hoca,master, guru dedigimiz kisilerin de insan oldugunu dusundugumuz de bunlarin olmamasi mumkun degil ! An’da varsak ve her an’I hic yasamamis gibi deneyimlemek ise niyetimiz insan’a dair hersey kabuldur…

  Sevgiler

 11. Ülkü Hür 19/08/2011 / 4:43 am

  Yuvana HOŞ GELDİN…
  Yeni kurduğun hayatta hep MUTLU ve HUZURLU ol..

  yüreğine ellerine sağlık..

  devamını merakla beklemedeyiz..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s